6 Ocak 2013 Pazar

Düz Mantık Erkeklere Karşı Septik Kadınlar

+Peki hayatım.
-(Niye böyle dedi ki şimdi? Acaba bozuldu mu? Ya da söylediğime mi kırıldı? Beni başından savmaya mı çalışıyor? Yok belki canı sıkkındır... Ama önceden böyle yapmazdı. Başka biri mi var ki? Son zamanlarda zaten bir soğuk konuşuyor...Kesin bir şey oldu. Bana artık eskisi gibi de bakmıyor zaten. Ayrılmak istiyor da söyleyemiyor mu acaba? Gerçi istemese kesin söylerdi, istemeyen uğraşmaz sonuçta. Ama üzülmemi istemiyorsa söylemez. Evet evet kesin ayrılmak istiyor.)
-PEKİ Mİ? DEMEK PEKİ HE? SENİN DERDİN NE GÜNLERDİR SÖYLER MİSİN BANA?
+????

Yukarıda gördüğünüz içler acısı diyalog günümüzün kadın-erkek ilişkilerinde sık sık karşılaştığımız ve bir türlü çözüm getiremediğimiz bir durumdur. Erkeğin düz mantığına karşılık, kadının örümcek ağına benzer düşünce yapısı...

Hal böyle olunca günümüzde ilişkiler içinden çıkılmaz bir hal alıyor tabi... Kurduğu cümlenin altında hiç bir anlam aramayan saf erkeğimiz aklına gelen en kısa cümleyi kuruyor, ve akabinde septik kadınımız hızla durum analizi yapma çalışmalarına başlıyor ve kısa bir süre sonra da beklenen kıyamet kopuyor.

Bu tarz vakalarda iki ihtimal vardır:

İlk ihtimal kısacık bir süre içinde bir kelimeden yüzlerce anlam çıkarabilen bir kadın, bütün bu anlamları kafasında kurgulayıp bir sonuca varır ve karşısındaki erkeğe "Bunu mu demek istedin? Sen ne demeye çalışıyorsun? Neden böyle yapıyorsun?" diye başlayan ve sonu gelmeyen bir dünya cümle kurar. Neye uğradığını şaşıran erkek, karşısındaki kadının bir kelimeden o anlamları nereden ve nasıl çıkardığını çözmeye çalışırken, kadın ise çoktan çantasını toplayıp gitmiştir bile...

Diğer bir ihtimal ise (ki bu diğerinden daha kötü), kadın en yakın bir kaç kız arkadaşını arayıp olayı anlatır ve hepsinden fikir alır. Oturup olayları kurgulamaya başlarlar ve en son hep birlikte bir sonuca varırlar. Varılan sonuç ise erkeğin infazı yönündedir...
Şimdi denklemi siz kurun: Bir kadın bir kelimeden en az 10 farklı anlam çıkarabiliyorsa, ve bu kadın 4 arkadaşına bu durumu anlatırsa ve her bir kadından 10 farklı anlam daha çıksa, erkeğin söylediği bir "kelimenin" nelere mal olabileceğini varın siz düşünün.

Hepinizin yakınen tanıdık olduğu bu duruma İsviçreli bilim adamları bile henüz çözüm bulamamışken ben çözüm bulmaya kalkışmayacağım tabi. Benim tek bildiğim şey, kadınlar bu kadar kurguya yatkın olduğu sürece ve erkekler bu kadar düz mantık olmaya devam ettiği sürece beklenen kıyametin kadın erkek ilişkileri yüzünden kopuyor olacağıdır.

"Bir çok kişinin yaşadığı problem, zihinleri ile değil, umutları ve korkuları ya da dilekleri ile düşünmeleridir." Walter Duranty2 yorum:

  1. Yazı gayet açık ve net ama erkeğin düz mantık olma durumu ? Erkek nasıl bir davranış içerisine girmeli ki , karşı taraf senin sıralıdıgın 10 ihtimali gerçekleştirmesin? :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Karşısındakine biraz daha anlayış göstermeli, empati yapmayı denemeli, hiçbir şey yapamıyorsa açıklamayı denemeli :)

      Sil